OFFICERS

2021 - 2022

DEPARTMENT OFFICERS

Chad Hassebroek

State Commander - Army - Post 9430

Paul Herrera

State Sr Vice Commander - Army - Post 2224

Craig Dougherty

State Jr Vice Commander - Army - Post 6785

Perry Taylor

State Surgeon - Navy - Post 7392

Drew James

State Surgeon - Army

Paul Manly

State Quartermaster - Coast Guard - Post 1474

Wes Anderson

State Chaplain - Marines - Post 51

Fred Green

State Adjutant - Navy - Post 9430

Jerry Herker

State Chief of Staff - Air Force - Post 3386

John Beam

State Inspector

Todd Gruchalla

Department Service Officer - Navy - Post 2669

Traci Williams

State Jr Past

Robin Piatt

State Secretary

DISTRICT OFFICERS

Otis Wolfe

District 1 Commander - Post 921

Harold Rodenberger

District 2 Commander - Army - Post 3063

Frank Persa

District 3 Commander - Army - Post 5580

Ted Streete

District 4 Commander - Marines - Post 2669

BO Brown

District 5 Commander - Post 1948

Dana Difford

District 6 Commander - Post 4278

Ronald Ness

District 7 Commander - Post 683

Carla Scott

District 9 Commander - Post 2047

Jim Beaty

District 11 Commander - Post 2995

Steve Hendrickson

District 14 Commander - Post 4760

Robert Stratton

District 15 Commander - Post 5056

Bill Seifort

District 16 Commander - Post 2200

Trina Parrish

District 17 Commander - Army - Post 992

APPOINTED OFFICERS

Larry Weldon

Buddy Poppy Chairman - Navy - Post 9430

Glenn Albert

Bylaws/ Resolutions Committee Chairman - Post

Dick Whipple

Commander Advisory Board Chairman - Air Force - Post 2886

John Beam

Commander Advisory Board - Post

Glenn Albert

Commander Advisory Board

Krist Huseby

Commander Advisory Board - Post 2669

Don Wischmann

Community Service Program Director - Post 2100

Ted Streete

Convention Credentials Chairman

Ted Streete

Convention Rules Chairman

Ted Streete

Department Assessment Officer

Jim Trainer

Department Audit Committee Chairman

Walt Tanimoto

Department Social Media Chairman

Mike Thompson

Department Webpage Webmaster

Dan Korstead

Department Webpage Webmaster

Fred Green

Digital Meeting Manager - Navy - Post 9430

Trina Parrish

Dream Flight East Chairman

Dana Difford

Dream Flight West Chairman

Paul Herrera

Finance Committee Chairman

Jerry Fugich

Governors Advisory Board Chairman

Paul Herrera

Governors Advisory Board Member

Wes Anderson

Heroes in the Ballpark Chairman - East - Marines - Post 51

Robert Duke

Heroes in the Ballpark Chairman - West - Army - Post 9430

Richard Angeli

Historian - Navy - Post 1948

Randy Hahn

Homeless Veteran Chairman - Post 10435

Trina Parish

Hospital Committee Chairman

Randy Hahn

Humanitarian Award Chairman

Ottis Wolfe

Joint Veteran Service Chairman

Frank Persa

Membership Chairman - Army - Post 5580

Tim Gatton

Membership Coordinator East

Holly Pierce

Membership Coordinator West

Tiffany Bothell

National Home Chairman - Army - Post 2224

Tony Whetstine

National Legislative Rep

Ted Wright

Patriot Pen Chairman

Richard Angeli

POW / MIA Chairman - Navy - Post 1948

Walt Tanimoto

Public Relations - Army - Post 6785

Tim Gatton

Public Servant Award Chairman - Navy - Post 379

Doug Hoople

Scouting Chairman - Navy - Post 2995

John Bradburn

Silent Rae JASON Award Chairman - Army

Courtney Griffith

Special Olympics Chairman

John Kaiser

State Officer of the Day - Army - Post 4278

Randy Clark

State Assistant Officer of the Day

Jerry Busig

State Honor Guard Member

Uschi Graeff

State Honor Guard Member

John Kaiser

State Honor Guard Member

Darren Hughes

State Honor Guard Member - Post 1435

Nancy Mcleod

State Honor Guard Member

Phil Ottinger

State Honor Guard Member

Dale Rex

State Honor Guard Member

Tom Richardson

State Honor Guard Member

Bob Watkins

State Honor Guard Member

Jerry Fugich

State Legislative Chairman

Rich Angeli

State Legislative Member

Frank Bannister

Service Division Committee

Jim Daly

Service Division Committee

Jerry Herker

Service Division Committee

Todd Gruchalla

Service Division Employment Committee Chairman

Al Zarb

Tahoma National Cemetery Chairman

Bill Thiel

Teacher Awards Chairman - Post

Fred Green

Time and Place Committee Chairman

Cheri Knox

Time and Place Committee East

Jerry Busig

Time and Place Committee West

Drew James

Veteran Action Committee Chairman - Army - Post 7511

Ricardo Aguilar

Veteran Action Committee Member

Shadrick Kautzman

Veteran Action Committee Member

Bill Tawater

Veteran Action Committee Member

Trina Parish

Veteran Action Committee Member

Doug White

Veteran of the Year Chairman

Kevin Karels

VFW Liaison American Legion

Kist Huseby

VFW Liaison AMVETS - Post 969

Jerry Crowley

VFW Liaison DAV

Bryan Fleming

VFW Liaison Other Veteran Agency - Post 91

John Gifford

VFW Liaison Student Veteran - Post 239

Ken Przepiora

VFW Liaison USO - Navy - Post 6785

Joseph Jimenez

VFW Liaison WDVA

Brad Pieratt

VMS Chairman - Air Force - Post 3617

Jim Daly

Voice of Democracy Chairman - Marines - Post 224

Wes Anderson

Washington State Veteran Cemetery - Marines - Post 51

Michael Shaw

Wreaths Across America Chairman - Post 2669

Craig Dougherty

Youth Essay Chairman

Craig Dougherty

Youth Activities Chairman

VFW RIDERS GROUP

Michael Shaw

Deputy Chairman - Post 2669

Dean McKenney

Chairman